Sport

Rritja e Newcastlet po nxitet nga trajneri i fiksuar dhe paratë saudite

 

Pas dekadash në telashe, avancimi i Newcastle Unitedit në finalen e parë të Kupës së Ligës në 47 vjet nënvizoi shfaqjen e klubit të financuar nga Arabia Saudite si një kërcënim serioz për krijimin e futbollit anglez. Dy golat e Sean Longstaff vulosën fitoren 2:1 kundër Southamptonit në ndeshjen e dytë gjysmëfinale të së martës në “St James' Park”, duke dërguar Newcastlen në finalen e parë të futbollit vendas këtë shekull pas triumfit të përgjithshëm 3:1 në serinë gjysmëfinale.

Manchester Unitedi do të jetë kundërshtari i Newcastles në finalen që do të luhet në stadiumin “Wembley” më datën 26 shkurt. I rigjallëruar nga lidershipi i mprehtë i trajnerit Eddie Howe dhe “muskujt financiarë” të një grupi pronësor të mbështetur nga Arabia Saudite, një klub që dikur konsiderohej si “qesharaku” i Premier Leagues më në fund mund ta mbajë kokën lart. Newcastle është i treti në Premier League dhe duket se është në majë të një epoke të artë si pretendentë për trofe serial.