Sport

Danimarka e Franca në finale të Botërorit

 

Danimarka do të luajë për herë të tretë rresht në finale të Kampionati Botëror në hendboll. Ndërkohë Franca kthehet pas mungesës në dy finalet e kaluara.

Skuadrat finaliste të Botërorit, që po mbahet në Suedi dhe Poloni, janë përcaktuar të premten mbrëma. Fillimisht në Gdansk të Polonisë, Danimarka e mposhti Spanjën në gjysmëfinalen e parë me rezultat 26:23. Pas pjesës së parë danezët kishin epërsi prej pesë golave, 15:10.