Sport

Ronaldo ka humbur vendin te Portugalia magjike

Foto: Associated Press/AP
 

Cristiano Ronaldo fillimisht e gjeti veten të padashur dhe të padëshiruar nga Manchester Unitedi. Tani ka ndodhur gjëja më e paimagjinueshme - ai është hedhur poshtë edhe nga Portugalia. Sulmuesi 37-vjeçar ishte kryesisht një spektator pasi skuadra që ai ka qenë kapiten për kaq gjatë shkëlqeu ndaj Zvicrës, të cilën e mposhti 6:1 në 1/8 e finales të Kupës së Botës.

Sulmuesi i ri, Gonçalo Ramos, i futur në vend të Ronaldos, shënoi “hat-trick” dhe të paktën konkurroi me shokun e tij të shquar të skuadrës për titujt kryesorë. Ronaldo erdhi në Kupën e Botës duke kërkuar pushim pas periudhës së tij të trazuar në “Old Trafford” këtë sezon, ku ai ishte bërë një figurë periferike nën trajnerin e ri Erik ten Hag. Këto zhgënjime vluan gjatë muajit të kaluar në një intervistë shpërthyese televizive në të cilën ai sulmoi klubin dhe trajnerin, duke çuar në një ndarje të pashmangshme të rrugëve.