Sport

Yakin flet për rëndësinë e Shaqiri dhe Xhakës te Zvicra

Foto: Associated Press/AP
 

Selektori i Zvicrës, Murat Yakin, ka folur për rëndësinë e Xherdan Shaqirit dhe Granit Xhakës te Zvicra. Ai ka thënë se është i kënaqur me paraqitjen e dy futbollistëve shqiptarë në të kaluarën, por edhe gjatë Botërorit në Katar. Yakin pret që dy futbollistët të jenë vendimtarë edhe në ndeshjet e ardhshme për “helvetikët”. Shaqiri dhe Xhaka janë prej kohësh liderë te Zvicra. Xhaka është kapiten, ndërsa Shaqiri zëvendëskapiten. Të dy futbollistët kanë kaluar shifrën e 100 ndeshjeve për Zvicrën.

“Ka qenë një pikëpyetje e madhe për Shaqirin, sepse ai nuk kishte ndeshje të forta. Por, nuk isha i shqetësuar për këtë. Nëse e shihni se si ka luajtur ai. Për mua ai ishte shumë i rëndësishëm, kishte momente vendimtare. Ai luajti edhe një ndeshje testuese kundër Ganës. Këtë se vuri re askush. Xhaka kishte një rol qendror, ai udhëhoqi skuadrën. Ka punuar mirë në mbrojtje e sulm. Në përgjithësi, jam shumë i kënaqur me dy lojtarët”, ka thënë Yakin në konferencën e fundit në Katar.