Sport

Chelsea vlerëson dyshen sulmuese të Milanit

 

Te Chelsea janë të motivuar për ta shënuar fitoren e parë këtë edicion në Ligën e Kampionëve. Chelsea e pret Milanin, por trajneri Graham Potter ka paralajmëruar futbollistët e tij. Ai të martën në konferencën për shtyp ka thënë se Chelsea duhet të tregojë kujdes maksimal në mbrojtje pasi rreziku më i madh vjen nga reparti i sulmit të skuadrës italiane.

Sipas Potterit, rreziku më i madh për Chelsean në këtë ndeshje të rëndësishme vjen nga Rafael Leao dhe Olivier Giroud. Dyshja sulmuese e Milanit ka shënuar nëntë gola në ndeshjet e luajtura deri më tani. Giroud ka pesë gola në dhjetë paraqitje, ndërsa Leao ka katër gola e shtatë asistime në nëntë ndeshje. Dueli mes Chelseat dhe Milanit zhvillohet të mërkurën prej orës 21:00 në stadiumin “Stamford Bridge” dhe i takon Grupit E të Championsit. Milani i prin këtij grupi pas dy ndeshjeve të luajtura me katër pikë, ndërsa Chelsea zë vendin e fundit me vetëm një pikë. Ka pësuar në udhëtim nga Dinamo Zagrebi, përpara se të barazonte në shtëpi ndaj Salzburgut.