Sport

Goli historik i Gresa Berishës

 

Një vrapim i shpejtë i Gresa Berishës pak minuta pa përfunduar ndeshja, doli të jetë vendimtar për kualifikimin e Vllaznisë së Shkodrës në fazën grupore të Ligës së Kampionëve. Berisha rrëmbeu një top në afërsi të zonës së kundërshtareve, pa nga porta pozicionin dhe gjuajti fuqishëm. Topi u ndal në rrjetë për rezultatin 2:1. Festë e madhe u bë në fushë. Gol historik dhe më të rëndësishmin në gjithë karrierën e saj, e ka quajtur Berisha shënimin e minutës së 88-të për Vllazninë e Shkodrës kundër Vorskla Kharkiv-2. Historik është edhe kualifikimi i skuadrës shkodrane, pasi asnjë ekip tjetër shqiptar nuk e ka arritur një sukses të tillë.

Vllaznia e Shkodrës fitoi të mërkurën ndaj skuadrës ukrainase 2:1 në stadiumin “Loro Boriçi” në Shkodër. Ishte kjo ndeshja kthyese e plejofit të Ligës së Kampionëve. Javën e kaluar, ndeshja që u zhvillua po ashtu në të njëjtin stadium për shkak të pushtimit të Rusisë në Ukrainë, u mbyll 1:1.