Sport

Tre liderët, vlerësohen favoritë në Premier League

 

Erlind Haaland ishte sulmuesi kryesor i Manchester Cityt në ndeshjet e këtij edicioni në Premier League. Haaland ka shënuar dhjetë gola në gjashtë paraqitje, ndërsa synon të bëhet lojtari i parë që ka shënuar tre “hat-trick” në të njëjtin sezon në Premier League.

Manchester City do të luajë në udhëtim të shtunën. Kampioni i Anglisë vlerësohet favorit përballë Wolverhamptonit. Ndeshja do të luhet nga ora 13:30 dhe i takon xhiros së tetë të elitës së futbollit anglez. City është bindshëm skuadër më e suksesshme. Në pesë ndeshjet e fundit ka shënuar katër fitore. City është pa disfatë që prej ndeshjes me Liverpoolin në korrik, ndërsa Wolverhamptoni është i motivuar pas fitores së arritur fundjavën e shkuar ndaj Southamptonit.