Sport

Largimi i legjendës që e dërgoi tenisin në nivelet më të larta

 

Roger Federer ka vendosur të tërhiqet nga tenisi profesionist në moshën 41-vjeçare, pas një sërë operacionesh në gju, duke mbyllur një karrierë në të cilën fitoi 20 tituj Grand Slam, përfundoi pesë sezone në vendin e parë të listës ATP dhe ndihmoi në krijimin e një epoke të artë të tenisit për meshkuj me rivalët Rafael Nadal dhe Novak Gjokoviq.

Federer postoi atë që ai e quajti një “vendim të hidhur”, përmes mediave sociale të enjten, më pak se një javë pasi kampionia e madhe, fituesja e 23 Grand Slameve, Serena Williams, luajti ndeshjen e fundit të karrierës së saj. Dalja e dy tenistëve më të mëdhenj në historinë e sportit të tyre përfaqëson një kthesë të rëndësishme të ecurisë së tenisit.