2 perditesime
14:51

Muminoviq ndalet në gjysmëfinale të Evropianit, do të luftojë për të bronztën

Erza Muminoviq është ndalur në gjysmëfinale të Kampionatit Evropian për juniore që po mbahet në Republikën e Çekisë.

Muminoviq u mposht në gjysmëfinale nga Chloe Devictor e Francës.

Muminoviq, që garon në kategorinë deri 52 kilogramë, ishte duke kryesuar me një “Wazari”, por një lëvizje e saj e gabuar në 30 sekonda të fundit e vuri në vështirësi, duke ia mundësuar francezes Devictor që ta mbërthejë dhe në fund fitoi me “ippon”.

Muminoviqi do të kërkojë të bronztën nëpërmjet repesazhit. Do të përballet me spanjollen Marina Castello Diez.

13:25

Muminoviqi në gjysmëfinale të Evropianit të juniorëve

Xhudistja kosovare Erza Muminoviq ka arritur në gjysmëfinale të Kampionatit Evropian të juniorëve që po mbahet në Republikën e Çekisë.

Muminoviq në çerekfinale të kategorisë deri 52 kilogramë mposhti gjermanen Nicole Stakhov. Stakhov mori tri dënime. Në 1/8 e finales Muminoviq e mposhti ukrainasen Olha Kalnytska.

Në gjysmëfinale xhudistja kosovare do të përballet me francezen Chloe Devictor. Muminoviq është vetëm një fitore larg medaljes.

Të enjten ka garuar edhe italianja Debora Gjakova në kategorinë deri 57 kg. Ajo u mposht nga italianja Chiara Zuccaro në rrethin e parë. Të premten do të garojë Dardan Cena në kategorinë deri 73 kilogramë.

12:19

Xhudo, Muminoviq arrin në çerekfinale për junior

Xhudistja kosovare Erza Muminoviq ka arritur në çerekfinale në Kampionatin Evropian për junior që po mbahet në Çeki.

Muminoviq, që garon në kategorinë deri 52 kilogramë, kaloi në 1/8 e finales pa luftë, ndërsa në këtë fazë mposhti ukrainasen Olha Kalnytska me “ippon” pas 2:38 minutave luftë. Në çerekfinale do të përballet me gjermanen Nicole Stakhov. Sot garoi edhe Debora Gjakova, në kategorinë deri 57 kg, që u ndal në rundin e parë nga italianja Chiara Zuccaro.

Po ashtu në Evropian do të garojë edhe Dardan Cena në kategorinë deri 73 kg.