4 perditesime
17:07

Drita fiton bindshëm derbin ndaj Gjilanit

Skuadra e Dritës ia ka shkaktuar Gjilanit humbjen e parë këtë edicion, duke e mposhtur në derbin e qytetit me rezultatin bindës.

Dueli i xhiros së shtatë të Superligës që u zhvillua të mërkurën, ka përfunduar me shifrat 4:1 në të mirë të Dritës.

Për Dritën, kjo është fitorja e katërt këtë edicion karshi dy barazimeve në gjashtë ndeshje të zhvilluara. Ndërsa, Gjilani pësoi humbjen e parë pas një serie prej katër fitoreve e dy barazimeve. Me këtë fitore, Drita është ngritur në kuotën e 14 pikëve, sa i ka edhe Gjilani.

Skuadra e trajnerit Ardian Nuhiu, fitoren në derbi e siguroi në pjesën e parë kur arriti të shënoj tri herë. Sulmuesi Marko Simonovski shënoi “hat-trick” pasi realizoi dy gola në pjesën e parë dhe një në të dytën.

Golin tjetër për Dritën e shënoi Blend Baftiu që zhbllokoi rezultatin në minutën e 38-të. Ndërkohë, golin e nderit për Gjilanin e realizoi Baton Zabërgja (79’).

16:51

Gjilani shënon golin e nderit

Skuadra e Gjilanit ka shënuar golin e nderit në derbin ndaj Dritës, për ta zbutur disavantazhin në 4:1.

Gjilani shënoi golin në minutën e 79-t të ndeshjes nëpërmjet sulmuesit Baton Zabërgja.

Fillimisht, Zabërgja, i cili mori top në zonë nga Theophilius Solomon në zonë, e qëlloi shtyllën për të shënuar në tentimin e dytë pas topit të kthyer.

16:41

“Hat-trick” i Simonovskit, Drita shënon golin e katërt

Drita e ka shënuar edhe golin e katërt në derbin kundër Gjilanit.

Në ndeshjen derbi që po zhvillohet në stadiumin me bar sintetik në Gjilan pa praninë e shikuesve, Drita po udhëheqë 4:0.

Marko Simonovski ishte shënues i golit të katërt për “bardhekaltrit”. Ai shënoi në minutën e 69-të dhe e kompletoi “hat-trickun”.

15:59

Drita avancon me tri gola pas pjesës së parë

Skuadra e Dritës ka mbyllur pjesën e parë në derbin ndaj Gjilanit me epërsi të thellë prej tri golave epërsi. Kjo ndeshje është derbi i xhiros së shtatë në Superligën e Kosovës.

Drita kaloi në epërsi me Blend Baftiun në minutën e 38-të, ndërsa epërsinë e dyfishoi sulmuesi Marko Simonovski në minutën e 45-të. Simonovski shënoi edhe golin e tretë në minutën e tetë të kohës shtesë kur realizoi nga afërsia.

Për Simonovskin, ky është goli i pestë këtë edicion.

Skuadra e Dritës pati paraqitje më të mirë gjatë 45 minutave të para ndaj Gjilanit, ekip që nuk regjistroi ndonjë rast konkret për ta rrezikuar portën e portierit Faton Maloku.

15:44

Drita zhbllokon rezultatin ndaj Gjilanit

Skuadra e Dritës ka zhbllokuar rezultatin në ndeshjen derbi të xhiros së shtatë të Superligës ndaj Gjilanit.

Ishte mesfushori Blend Baftiu që shënoi golin e epërsisë për Dritën.

Baftiu realizoi në minutën e 38-të nga afërsia pas një tollovie të krijuar në zonën e skuadrës së Gjilanit, të cilën më së miri e shfrytëzoi mesfushori për ta mposhtur përtokë portierin Enea Koliqi.