Sport

Carlos Alcaraz fiton US Openin dhe bëhet tenisti më i ri në krye të listës ATP-së

 

Tenisti spanjoll Carlos Alcaraz mposhti Casper Ruudin nga Norvegjia në finalen e US Open, e zhvilluar të dielën mbrëma, sipas kohës lokale në SHBA, dhe përveç titullit të Grand Slamit, kjo fitore ia siguroi edhe vendin e parë në listën ATP, duke bërë histori si tenisti më i ri në krye të saj.

Alcaraz është 19 vjeç e katër muaj dhe rekordin e mbante Lleyton Hewitt, i cili zuri vendin e parë kur ishte 20 vjeç e nëntë muaj (2001).