Sport

Barça synon të rikthehet shpejt pas startit të dobët në La Liga

 

Pritshmëritë ishin të mëdha për Barcelonën në sezonin e ri. Manovrat financiare të klubit lejuan disa transferime të profilit të lartë që e rritën ndjeshëm skuadrën pas një kampanja pa trofe pa Lionel Messin në ekip. Lojtarët e rinj patën paraqitje të mira në ndeshjet parasezonale dhe presidenti i Barcelonës, Joan Laporta, tha se klubi do të përmbushte rregulloret e rrepta financiare të ligës spanjolle të ndershmërisë. Barcelona u rikthye në vendin e saj, e parë si referencë në futbollin botëror sërish, gjë më të cilën mburrej Laporta pak ditë para fillimit të sezonit 2022/23 në La Liga. Por nuk kaloi shumë kohë që zhurma të shndërrohej në më shumë zhgënjim dhe klubi katalanas hyn në javën e dytë të sezonit duke kërkuar mënyra për t'u rikuperuar startin e dobët. Një tjetër pengesë edhe për Barcelonën këtë vikend. Një vizitë të vështirë te Real Sociedad të dielën mund ta lërë klubin në një vrimë të thellë herët. Laporta nuk ishte në gjendje të regjistronte të gjitha transferimet e reja siç priste përpara ndeshjes hapëse dhe në fushë skuadra u përpoq përsëri, duke filluar kampanjën e saj në ligë me një barazim 0:0 në shtëpi kundër Rayo Vallecanos në stadiumin “Spotify Camp Nou” të saporiemërtuar.

“E kuptoj shumë mirë zhgënjimin. Ne kishim krijuar shumë pritshmëri para fillimit të sezonit”, tha trajneri i Barcelonës, Xavi Hernandez. “Është zhgënjyese që startuam me barazim, por duhet të jemi të durueshëm. Ne kemi besim në projekt dhe do të vazhdojmë të punojmë”.