Sport

Te Ballkani besojnë se mund ta arrijnë plejofin

 

Kampioni i Kosovës në futboll, Ballkani, të mërkurën ka zbritur në Klaskvik të Ishujve Faroe. Në mbrëmje, skuadra nga Suhareka ka kryer stërvitjen e fundit, një ditë para ndeshjes së kthimit kundër Klaskvikut në kuadër të rrethit të tretë të Ligës së Konferencës. Ndeshja luhet të enjten prej orës 20:00, ndërsa fituesi avancon në fazën e plejofit. Duelin e parë Ballkani e ka fituar në Prishtinë me rezultatin u ngushtë 3:2.

Në fakt, ekipi kosovar kishte epërsinë 3:0, por në 20 minutat e fundit të takimit pranoi dy gola për t’ia vështirësuar vetes kualifikimin në plejof të kësaj gare. Motivi te Ballkani është i madh se mund të kalojnë në plejofin e Ligës së Konferencës. Kanë epërsinë e një goli nga dueli i parë, gjë që u jep motiv shtesë. Këtë e ka pranuar edhe mesfushori Meriton Korenica. Ai për KOHËN ka thënë se të gjithë lojtarët e Ballkanit janë të motivuar për ta kaluar këtë pengesë dhe ta prekin plejofin.