Sport

Rexhbeçaj ka synime të mëdha me Augsburgun

 

Mesfushori Elvis Rexhbeçaj pritet të debutojë me fanellën e Augsburgut vetëm pak ditë pas prezantimit të tij te skuadra e Bundesligës. Rexhbeçaj u prezantua të mërkurën tek Augsburgu, ndërsa të dielën ka gjasa të mëdha të paraqitet në fushë me fanellën e ekipit të ri. Augsburgu e nis sezonin 2022/23 me ndeshjen e Kupës së Gjermanisë në udhëtim ndaj BW Lohne, ekip që bën gara në kategoritë e ulëta të futbollit gjerman. Rexhbeçaj tek Augsburgu shihet si përforcim i rëndësishëm për sezonin 2022/23 në Bundesligë, që starton të premten e ardhshme.

Ai te kjo skuadër u transferua nga Wolfsburgu për katër milionë euro dhe firmosi kontratë deri në verën e vitit 2026. Rexhbeçaj ka thënë se ndihet i gatshëm për ta ndihmuar Augsburgun në sezonin e ri pas përvojës që e ka marrë sezonet e fundit në elitën e futbollit gjerman. Ai në ekipin e parë të Wolfsburgut u promovua në prag të sezonit 2017/18, kurse në dy edicionet e fundit ka luajtur i huazuar te Koelni e Bochumi.