Sport

Drita është optimiste se mund ta eliminojë Antwerpin

 

Te skuadra e Dritës ka optimizëm se mund ta eliminojnë një ekip të madh si Antwerpi në garat evropiane. Kështu, kanë insistuar trajneri Ardian Nuhiu dhe sulmuesi i krahut, Arbnor Muja. Nuhiu dhe Muja u paraqitën përkrah njëri-tjetrit në konferencën për shtyp të mbajtur të mërkurën mbrëma, një ditë para ndeshjes së kthimit ndaj Antwerpit në kuadër të rundit të dytë kualifikues të Ligës së Konferencës.

Dueli mes këtyre dy skuadrave zhvillohet të enjten prej orës 20:00 në stadiumin “Fadil Vokrri”. Gjithçka është e hapur në ndeshjen e kthimit, pasi përballja e parë që u luajt javën e shkuar në Belgjikë është mbyllur pa gola. Trajneri i Dritës, Nuhiu, ka thënë se futbollistët e tij janë maksimalisht të motivuar për ndeshjen e kthimit, në të cilin synojnë fitore. Vetëm me fitore, Drita do të mund të avancojë në rundin e tretë kualifikues të kësaj gare, që është niveli i tretë i UEFA-s. Ai ka shtuar se i kanë analizuar mirë dy ndeshje të Antwerpit, përfshirë edhe atë ndaj Mechelit, në kampionat që e fitojë me rezultatin 2:0. Nuhiu ka pranuar se Drita ka një mundësi të mirë për të avancuar tutje dhe pret që ekipi i tij të bëjë edhe një paraqitje të mirë sikurse në përballjen e parë. Megjithatë, ai ka pranuar se nuk do të jetë aspak lehtë.