Sport

Daku synon të jetë kandidat serioz për një vend te Kosova

 

Katër ndeshje, katër gola. Ky është bilanci i sulmuesit Mirlind Daku me fanellën e skuadrës sllovene Mura. Megjithatë, Daku synon edhe më shumë, pasi insiston se ky është vetëm fillimi. Ai pret ta mbyllë sezonin e ri në Slloveni dhe në garat evropiane me sa më shumë gola të shënuar, në mënyrë që të jetë kandidat serioz për një vend te Përfaqësuesja e Kosovës.

Ai pret të ftohet nga përzgjedhësi i Kosovës, francezi Alain Giresse, për dy ndeshjet e muajit shtator, kur Kosova luan në udhëtim ndaj Irlandës së Veriut dhe në Prishtinë ndaj Qipros, në kuadër të Grupit të dytë të Ligës C, të Ligës së Kombeve. Sulmuesi 24-vjeçar nuk ka debutuar ende në ndeshje kualifikuese për Kosovën. Ka luajtur pesë ndeshje. Të pestat ishin ndeshje miqësore. Por, Daku pret që shpejt ta bëjë debutimin edhe në ndeshje zyrtare. Madje, të jetë edhe pretendues serioz për raportin e sulmuesit të Kosovës. Kosova e ka vetëm Vedat Muriqin si sulmues të qendrës. Muriqi është pjesë e Mallorcas, që bën gara në elitën e futbollit të Spanjës.