Sport

Peja me trajner turk dhe me disa përforcime vendore

 

Te klubi i basketbollit Peja po punojnë thuajse në heshtje për ta kompletuar ekipin për edicionin 2022/23, në të cilin synojnë të futen fuqishëm në garë për të gjithë trofetë e mundshëm. Klubi pejan tashmë ka arritur marrëveshje me një trajner nga Turqia, të cilin ende nuk e ka zyrtarizuar. Bëhet fjalë për trajnerin Can Sevim, i cili edicionin e fundit ishte në krye të ekipit elitar nga Turqia, Socar Petkimsport, kurse ka punuar edhe tek Ayfoni, po ashtu skuadër që garoi në Superligën turke.

Pasi e kanë kryer marrëveshjen me trajnerin, pejanët janë fokusuar te lojtarët vendorë dhe tashmë kanë zyrtarizuar Arian Qallakun e Arti Hajdarin. Qallaku edhe edicionin e shkuar ishte pjesë e Pejës, ndërsa Hajdari në dy edicionet e fundit ka bartur fanellën e Ponte Prizrenit, ku ishte njëri prej lojtarëve kryesorë të ekipit.