Sport

Me trofeun e pestë të Championsit, Benzema do ta mbyllte sezonin e tij fantastik

FOTO: AP
 

Herën e fundit që Karim Benzema ishte në një finale të Ligës së Kampionëve, ai ishte në një rol mbështetës ndaj Cristiano Ronaldos. Në fakt, ishte vetëm një tjetër sulmues në një ekip të Real Madridit, në të cilin Ronaldo tërhoqi më shumë vëmendjen. Do të jetë shumë ndryshe kur Benzema të dalë në fushë këtë fundjavë në finalen kundër Liverpoolit, që luhet në periferi të Parisit.

Benzema është kthyer nga një prej ndihmësve të Ronaldos në lojtarin më të rëndësishëm të Real Madridit dhe të shtunën ai mund të mbyllë sezonin e tij më të mirë ndonjëherë me një titull të pestë të Ligës së Kampionëve. Një fitore do t'u lejonte atij dhe disa lojtarëve të tjerë të Realit të barazohen me Ronaldon për më së shumti trofe të Ligës së Kampionëve. Gjithashtu do ta linte sulmuesin francez në një pozicion komandues për të fituar çmimin “Topi i Artë” për lojtarin më të mirë të vitit.