Sport

Benzema ka nevojë për triumfin e fundit për ta përvetësuar Championsin

FOTO: AP
 

Rodrygo i Real Madridit u pyet të mërkurën se cila ishte këshilla më e mirë që e kishte marrë nga Karim Benzema dhe ai u përgjigj shpejt: “T’ia pasojmë topin”. Ka qenë një strategji e arsyeshme për Real Madridin, numri nëntë i të cilit do të jetë lojtari më i rrezikshëm në fushë në finalen e Ligës së Kampionëve të së shtunës kundër Liverpoolit dhe që ka qenë padyshim lojtari më i mirë në botë gjatë gjithë sezonit.

49 golat e Benzemas në 52 ndeshje i lënë nën hije 33 golat në 59 ndeshjet e Mohamed Salahut, ndërsa edhe Kylian Mbappe, i cili ka refuzuar Real Madridin, është inferior, me 43 gola në 49 ndeshje. Nëse Real Madridi mund Liverpoolin për të fituar trofeun e 14-të evropian, pritet që Benzema të mundë gjithashtu Salahun dhe Sadio Manen për të fituar “Topin e Artë” të tij të parë.