Sport

Kuka kompleton koleksionin e çmimeve për trajner

 

Driton “Toni” Kuka tashmë është një trajner i dëshmuar në xhudo dhe ka pranuar shumë vlerësime për të arriturat me ekipin e Kosovës, për çka në vitin 2021 u nderua nga Federata Ndërkombëtare e Xhudos (IJF), pas votimit nga publiku, për të arriturat e tij si trajner, pasi suksesit të madh në Lojërat Olimpike të Tokios, ka shkruar Federata Evropiane e Xhudos (EJU) të enjten. Në këtë ngjarje, Kuka fitoi edhe dy medalje të arta olimpike, me xhudistet Distria Krasniqi e Nora Gjakova.

Gjatë Kampionatit Evropian për seniorë, të mbajtur në Sofje të Bullgarisë në vitin 2022, ku Kosova u largua me një medalje të argjendtë dhe një të bronztë, Kuka e fitoi çmimin si trajneri m ë i mirë për xhudiste, për vitin 2021.