Sport

Dortmundi nis rindërtimin për sezonin e ardhshëm

 

E frustruar dhe e zhgënjyer nga dështimi për të përmbushur pritjet këtë sezon, Borussia Dortmundi tashmë po mendon për edicionin e ardhshëm. Ylli i ekipit, sulmuesi Erling Haaland, nuk do të jetë aty për të shënuar gola pasi transferimi i tij te Manchester City u zyrtarizua të martën. Megjithatë, te Dortmundi e kanë pritur largimin e tij këtë verë dhe klubi tashmë është zhvendosur për t’i adresuar problemet në repartet e tjera për sezonin e ri. Mbrojtësit Niklas Suele dhe Nico Schlotterbeck do t’i bashkohen Dortmundit për sezonin e ri nga Bayern Muencheni dhe Freiburgu, respektivisht. Shpresa është se ata mund të ndihmojnë në forcimin e një mbrojtjeje që ka pranuar 51 gola në Bundesligë deri më tani - rekordi më i keq për çdo ekip në shtatë pozitat e para në tabelë.

Dortmundi, gjithashtu, u zhvendos për të zbutur goditjen e largimit të Haalandit duke njoftuar nënshkrimin e sulmuesit Karim Adeyemi nga Salzburgu, megjithëse ai shihet më shumë si një zëvendësues i anglezit Jadon Sancho, i cili u largua verën e kaluar te Manchester Unitedi. Të tre të ardhurit e rinj janë reprezentues të Gjermanisë. Së bashku me objektivat e tjerë, ata supozohet të rrisin nivelin e ekipit dhe të rrënjosin një mentalitet fitues.