Sport

Kili synon t’ia zë vendin Ekuadorit në Botëror

 

Kili e ka sfiduar Ekuadorin nëpërmjet një rasti ligjor për biletën e Kupës së Botës. Kili synon vendin e Ekuadorit, duke pretenduar se një lojtar nuk ka pasur të drejtë loje për këtë përfaqësuese.

Federata e Futbollit e Kilit ka kërkuar nga FIFA që ta hetojë rastin. Kili pretendon se futbollisti i Ekuadorit, Byron Castillo, është në fakt kolumbian dhe nuk ka pasur të drejtë të luajë në ndeshjet kualifikuese.