Sport

Atletico duhet të sulmojë për të pasur një mundësi ndaj Cityt

 

Këtë herë, vetëm mbrojtja nuk do të jetë e mjaftueshme për të mbajtur gjallë shpresat e Atletico Madridit në Ligën e Kampionëve. Skuadra e Diego Simeones ka nevojë për sulmin e saj që të zgjohet, nëse dëshiron të kapërcejë humbjen 1:0 në ndeshjen e parë nga Manchester City në çerekfinale të kësaj gare. Atletico mbeti pa gola dhe pati gjithsej një goditje në portë në dy ndeshjet e saj të fundit. Për të arritur në gjysmëfinalen e parë të Ligës së Kampionëve që nga viti 2017, Atletico ka nevojë për shkëlqimin e sulmuesve kur City do ta vizitojë stadiumin “Wanda Metropolitano”.

Dueli i kthimit luhet të mërkurën prej orës 21:00. Joao Felix, Antoine Griezmann dhe Luis Suarez së bashku kanë shënuar vetëm katër gola që nga fillimi i marsit - dy nga Felix dhe dy nga Suarez në të njëjtën ndeshje të ligës spanjolle. Matheus Cunha dhe Angel Correa, sulmuesit e tjerë të Atleticos, gjithashtu nuk kanë ndihmuar shumë kohët e fundit, duke qenë të paaftë për të shënuar që nga muaji shkurt.