Sport

Aubameyang, dhurata falas e Barcelonës që po jep gola

Foto: AP
 

“Një dhuratë nga parajsa”, ishte mënyra se si trajneri i Barcelonës, Xavi Hernandez, e përshkroi ardhjen e Pierre-Emerick Aubameyang dhe sulmuesi, i larguar nga Arsenali, sigurisht që ka dhënë frytet e tij për ekipin spanjoll. Është e vështirë të mendohet për një blerje më të rëndësishme në janar se Aubameyangu, duke pasur parasysh ndikimin e tij në të ardhmen e afërt dhe afatgjate të Barçës. Deri në fund të sezonit, golat e Aubameyangut mund të jenë faktori më i madh në përfundimin e Barcelonës në topkatërshen e La Ligës, një arritje që mund të rezultojë transformuese.

Ai ka shënuar nëntë gola në 12 ndeshje deri më tani, duke përfshirë një “hat-trick” kundër Valencias dhe dy gola kundër Real Madridit. Mungesa e Ligës së Kampionëve sezonin e ardhshëm do të kishte prishur rimëkëmbjen financiare të Barcelonës dhe do të destabilizonte të gjithë projektin nën drejtimin e Xavit, i cili duket një emërim i zgjuar tani. Fati i Barcelonës është kthyer në mënyrë dramatike, saqë tani ka dy shanse për t'u kualifikuar në Ligën e Kampionëve. Mund të përfundojë në topkatërshe në La Liga, ku renditen në pozitën e dytë aktualisht, ose mund të triumfojnë në Ligën e Evropës, garë në të cilën janë favoritë të qartë. Barcelona përballet me Eintracht Frankfurtin të enjten në ndeshjen e parë çerekfinale të Ligës së Evropës, me fituesin që do të përballet me Lyonin ose West Hamin në gjysmëfinale. Largimi i 32-vjeçarit Aubameyang nga Arsenali në mes të sezonit vazhdon të shkaktojë debate në Angli, me disa që vënë në pikëpyetje vendimin e trajnerit Mikel Arteta për ta lënë sulmuesin të largohet falas, veçanërisht duke pasur parasysh vështirësitë e ekipit për të shënuar gola. Shumë thonë se mençuria e kësaj lëvizjeje do të varet tërësisht nga fakti nëse Arsenali përfundon në topkatërshen e Premier Leagues dhe kualifikohet në Ligën e Kampionëve për herë të parë që nga sezoni 2016/17.