Sport

Irani, përfaqësuesja e parë aziatike që siguron Botërorin

 

Irani fitoi derbin kundër Irakut në Teheran dhe u bë përfaqësuesja e parë nga konfederata aziatike e futbollit që siguron kualifikimin në Botërorin “Katari 2022”.

10-mijë tifozë ishin të pranishëm në stadiumin “Azadi” në Teheran, ndërsa edhe gratë u lejuan të futen në stadium për ta parë nga afër një ndeshje futbolli pas afër tre vjetëve.