Sport

Volendami, klubi ku ende jeton trashëgimia e Cruyffit

 

Futbolli total dhe ngjyra e portokalltë e shkëlqyer janë sinonim i legjendës Johan Cruyff, por disa po mbesin të befasuar kur po e kuptojnë se trashëgimia e ikonës holandeze është frymëzim për një ekip të kategorisë së dytë që po synon promovimin në elitën e futbollit të Holandës. Kur Wim Jonk u kthye për të menaxhuar klubin e fëmijërisë, Volendam, në prill të vitit 2019, ai solli me vete stafin përgjegjës për zbatimin e ideve të Cruyffit, të cilat bënë revolucion te skuadra e Ajaxit para një dekade. “Plani Cruyff” ishte një reformë e strukturës dhe sistemit të akademisë së gjigantëve holandezë, e vlerësuar për prodhimin e lojtarëve si Frenkie de Jong dhe Matthijs de Ligt, me fokus në lojën e futbollit tërheqës, krijimin e një kulture të performancës dhe zhvillimin e lojtarëve të rinj përmes programeve individuale të personalizuara. Shpërndarja e këtij vizioni në Amsterdam ishte një gjë, por në Volendam, një fshat peshkimi rreth 30 kilometra në veri të stadiumit “Johan Cruyff Arena”, projekti është shumë i ndryshëm. Volendami është një klub, i cili nëntë herë është promovuar në Eredivisie, por nuk ka luajtur në elitën e futbollit të Holandës që nga vitit 2009. Me rezultate të dobëta dhe futboll pa frymëzim, gjë që humbte interesin e tifozëve dhe sponsorëve, Volendami ishte në telashe serioze kur e thirri trajnerin Jonk dhe stafin e tij, i cili së bashku me Cruyffin i shin larguar nga Ajaxi në dhjetor të vitit 2015 pas mosmarrëveshjeve me bordin e klubit. Sfida e parë e Jonkut në rolin e tij të ri ishte të kthente mbështetësit në stadiumin “Kras”.

“Ata ishin ulur në bar dhe shikonin gotat e birrave në vend që të shikonin ndeshjen”, thotë Jonk. “Ndërsa ideja ime ishte që ata t’i ktheja në tribuna nëpërmjet lojës atraktive të ekipit, por nuk ishte mision i lehtë sepse duhej të punoja shumë për të zbatuar idetë e mia”.