Sport

Vdekja e tetë personave në hyrje të stadiumit, goditje për Kupën Afrikane

 

Tetë persona kanë vdekur pas një rrëmuje të krijuar jashtë një stadiumi gjatë Kupës Afrikane. Tifozët u shtypën derisa po tentonin të futeshin në stadium për të përcjellë ndeshjen Kameruni - Komorosi, të hënën mbrëma. Shtatë persona të tjerë janë në gjendje të rëndë në spital, thanë autoritetet të martën.

Fillimisht ishte raportuar për gjashtë të vdekur, por numri është rritur në tetë. Të plagosurit fillimisht ishin dërguar me urgjencë në spital nga policia, derisa civilët po përpiqeshin të ndihmonin të tjerët. Spitali u mbush shpejt dhe tha se nuk mund të përballonte të gjithë pacientët. Gjithsej 38 persona u lënduan në rrëmujën e cila ndodhi të hënën mbrëma në stadiumin “Olembe” në kryeqytetin e Kamerunit, Yaounde.