Sport

Kampionia eliminohet nga Kupa e Afrikës

 

Kampionia në fuqi e Kupës së Afrikës, Algjeria është eliminuar nga ky turne në fazën e grupeve. Në ndeshjen e fundit të Grupit E, Algjeria ka pësuar humbje nga Bregu i Fildishtë me rezultatin 3:1. Për Algjerinë, kjo ishte humbja e dytë në tri ndeshjet e fazës së grupeve, ku regjistroi edhe një barazim.

Këtë fazë, Algjeria e mbylli e fundit në grup me vetëm një pikë, gjashtë më pak se Bregu i Fildishtë që avacoi tutje si lider. Franck Kessie (22’), Ibrahim Sangare (39”) dhe Nicolas Pepe (54’) shënuan golat për Bregun e Fildishtë. Ndërkohë, golin e nderit për Algjerinë e shënoi Sofiane Bendebka (73’).