Sport

Reali nuk shqetësohet për dënimin e Benzemas, mbështetet te francezi

FOTO: AP
 

Karim Benzema dhe skuadrat që e punësojnë atë duken të pakënaqur nga vendimi që e shpalli sulmuesin fajtor për pjesëmarrjen në komplotin e shantazhit të videos me përmbajtje seksuale kundër një ish-bashkëlojtari në Francë. Disa orë pas dënimit nga një gjykatë në Paris të mërkurën, Benzema ndihmoi Real Madridin të fitonte një vend në fazën e nokautit të Ligës së Kampionëve për sezonin e 25-të radhazi pas triumfit 3:0 në Moldavi ndaj Sheriff Tiraspolit. Benzema duhet të rikthehet sërish në aksion të dielën, kur Madridi e pret Sevillan në një përballje të dy prej skuadrave të forta në ligën spanjolle.

Benzema, i cili mohoi çdo keqbërje, u shpall fajtor për përfshirje në një përpjekje për të shantazhuar Mathieu Valbuenan në 2015 për një video seksuale që mendohej se ishte vjedhur nga telefoni celular i Valbuenas. Por dënimi me një vit i Benzemas u pezullua, që do të thotë se ai nuk do të shkojë në burg.