Sport

Nagelsmann është i bindur se Lewandowski është sulmuesi më i mirë në botë

Foto: AP
 

Për trajnerin e Bayern Munichut, Julian Nagelsmannin, nuk ka sulmues më të mirë se polaku Robert Lewandowski, i cili është pjesë e ekipit bavarez. Madje Nagelsmann ka marrë guximin për ta quajtur Lewandowskin si “sulmuesin më të mirë në botë”.

Sipas trajnerit gjerman, Leandowski do ta synojë kuotën e 100 golave në Ligën e Kampionëve, pasi të martën mbrëma ndaj Benficas shënoi “hat-trik” në fitoren 5:2. Në fakt, Lewandowski e humbi edhe një penalti në këtë takim në fund të pjesës së parë. Për Lewandowskin, kjo ishte paraqitja jubilare e 100-ta në garën më elitare të klubeve në Evropë. Ai aktualisht është në kuotën e 81 golave dhe Nagelsmann është i bindur se Lewandowski gjatë këtij edicioni do t’i realizojë 100 gola. Me triumfin ndaj Benficas, skuadra e Bayernit ka siguruar kalimin në fazën e nokautit dy xhiro pa përfunduar faza e grupeve në Champions. Pas katër ndeshjeve të luajtura në fazën grupore, Bayerni i prin Grupit E me 12 pikë të mbledhura, gjashtë më shumë se Barcelona që zë vendin e dytë.