Sport

E nxitur nga suksesi i 17-vjeçareve, Kosova U19 kërkon suksesin në kualifikimet në Kroaci

 

Futbollistet e reja të Kosovës të dielën kanë marrë rrugë drejt një tjetër vendi për të luajtur ndeshje kualifikuese. Pas suksesit që Kosova U17 e arriti në Luksemburg, është radha e përfaqësueses U19 të Kosovës që të kërkojë suksesin në kualifikimet për Evropian.

Kosova U19 të martën e luan ndeshjen e parë në raundin e parë kualifikues për “Euro 2022”. Njëjtë si Kosova U17, 19-vjeçaret janë në Ligën B dhe synojnë që për raundin e dytë të kalojnë në Ligën A. Këtë e kishte arritur përfaqësuesja U17, duke e fituar grupin ku ishin edhe Bjellorusia, Luksemburgu e Gjeorgjia. Madje ndaj Gjeorgjisë 17-vjeçaret kishin shënuar fitore historike, 13:0. Është fitorja më e thellë në gara ndërkombëtare e përfaqësueseve apo skuadrave kosovare.