Sport

Ylli jug-korean po shkëlqen në Angli, pas vështirësive në Gjermani

FOTO: AP
 

Ishte një ndeshje që e ngriti në qiell Erling Haalandin në botën e futbollit. Takumi Minamino fitoi një transferim të ëndrrave në Premier League dhe bëri që trajneri amerikan Jesse Marsch të bëhej viral me një fjalim të tij pas pjesës së parë. Rikthimi i Salzburgut kundër Liverpoolit në një ndeshje epike të Ligës së Kampionëve dy vjet më parë u dallua edhe për një arsye tjetër - më në fund duke e bërë qendërmbrojtësin e Liverpoolit, Virgil van Dijk, që dukej se ishte i pathyeshëm, të dukej njerëzor.

Hwang Hee-chan është lojtari më i fundit i Koresë së Jugut që është bërë një hit i vërtetë në Premier League për shkak të fillimit të suksesshëm të karrierës së tij te Wolverhamptoni, ku është i huazuar këtë sezon. Megjithatë, ai tashmë ishte bërë i njohur për audiencën angleze me mënyrën se si e la Van Dijkun të shtrirë në fushë me një lëvizje dhe shënoi gol për t’ia siguruar Salzburgut barazimin 3:3, ndonëse ekipi austriak ishte në disavantazh prej tre golave në ndeshjen e luajtur në “Anfield Road” në tetor të vitit 2019.