Sport

Kualifikimi në Botëror përfundon një vit pothuajse perfekt për Danimarkën

Foto: AP
 

Me kualifikimin në Kampionatin Botëror, Danimarka jo vetëm që tregoi qëndrueshmërinë e saj të jashtëzakonshme pas sulmit kardian të Christian Eriksenit, por paralajmëroi edhe ambiciet që i ka për turneun e madh që do të mbahet vitin tjetër në Katar. Një fitore me rezultatin 1:0 ndaj Austrisë të martën mbrëma në stadiumin e stërmbushur “Parken Stadium”, ia siguroi Danimarkës pjesëmarrjen në botërorin “Katari 2022”, një ditë pasi Gjermania u bë vendi i parë që u kualifikua në këtë ngjarje.

“Viti pothuajse i përsosur për ekipin kombëtar ka pasur një fund pothuajse të përsosur”, shkroi të mërkurën e përditshmja daneze “Politiken”, ndërsa Danimarka arriti tetë në po aq ndeshje në Grupin F. Pak mund ta kishte parashikuar ngritjen e mprehtë të Danimarkës katër muaj më parë kur Eriksen, krijuesi i ekipit, u rrëzua në të njëjtin fushë të Kopenhagës, me mjekët që nxituan për të administruar trajtimin për shpëtimin e jetës së tij. Incidenti traumatik forcoi vendosmërinë e Danimarkës, një komb i bashkuar pas ekipit të tij të futbollit që kaloi një valë emocionesh dhe arriti deri në gjysmëfinale të “Euro 2020”, duke u eliminuar nga Anglia në stadiumin “Wembley”.