Sport

Te Kosova shpresojnë për rezultat pozitiv në Suedi

 

Futbollistëve të Përfaqësueses së Kosovës u ka mbetur vetëm edhe një stërvitje para se të përballen për herë të dytë me Suedisë në kualifikimet për Botërorin “Katari 2022”. Stërvitjen e fundit do ta kenë të premten në Solna, ku të shtunën para rreth 50 mijë shikuesve në stadiumin “Friends Arena”, do ta zhvillojnë ndeshjen e gjashtë kualifikuese. Por, pas stërvitjes që e mbajtën të enjten në Kompleksin e Federatës së Futbollit të Kosovës në Hajvali, futbollistët e përfaqësueses Milot Rashica dhe Fidan Aliti u shprehën optimistë për rezultat pozitiv përballë suedezëve. Si Rashica ashtu edhe Aliti thanë se janë gati për sfidën ndaj suedezëve, meqë kanë theksuar se kanë pasur kohë të mjaftueshme për t’u përgatitur.

Në stërvitjen e fundit në Kosovë, “Dardanëve” i është bashkuar edhe Bersant Celina, ndërsa Toni Domgjoni ka marrë leje nga FIFA për ta përfaqësuar Kosovën. Kosovës i është bashkuar edhe Lirim Kastrati që luan te Legia e Varshavës. Ai ishte në dyshim për shkak të një lëndimi të vogël.