Sport

Tre muaj në krye të Benficas trasuan rrugën e Mourinhos drejt madhështisë

Foto: AP
 

Ish-trajneri i Chelseat dhe Manchester Unitedit, Jose Mourinho, do ta udhëheqë ndeshjen e tij të njëmijtë kur Roma do të përballet me Sassuolon, të dielën në kuadër të Serie A. Karriera e jashtëzakonshme e trajnerit portugez është një histori e arritjeve të mëdha dhe dështimeve, por gjithçka nisi me periudhën e shkurtër te Benfica. Në kontekstin e një karriere të trajnerit që përfshin një mijë ndeshje, do të ishte e lehtë të anashkaloheshin 11 duelet e para. Për shumë njerëz, rritja e madhështisë së Mourinhos nisi me periudhën e tij të ngarkuar me trofe te Porto. Por para Portos, dhe para çdo arritjeje tjetër në karrierën e Mourinhos, ishte Benfica.

Mourinho u emërua trajner në “Estadio da Luz” në shtator të vitit 2000 dhe u largua pas tre muajve. Ai nuk u largua për shkak të rezultateve të dobëta, por me reputacionin e tij të rritur. Qëndrimi i tij i shkurtër ishte paralajmërim për sukseset e Mourinhos që do të vinin në vazhdim. Benfica u kaplua nga kriza financiare në atë kohë. Kishin kaluar gjashtë vjet që nga titulli i fundit dhe klubi ishte në gjendje të tmerrshme financiare. Joao Vale e Azevedo, president i Benficas, e kishte shkarkuar Jupp Heynckesin dhe kishte nevojë për një trajner për të ringjallur skuadrën pa asnjë investim.