Sport

Premier League tregon fuqinë financiare mes pasojave të Superligës

Foto: AP
 

Klubet e Premier Ligës së Anglisë shfaqën fuqinë e tyre financiare mbi pjesën tjetër të Evropës që po vuan nga pasojat e të ardhurave të reduktuara për shkak të pandemisë së koronavirusit, për të shpenzuar mbi një miliard euro për dritaren e gjashtë radhazi të afatit kalimtar të verës.

Rikthimi i Cristiano Ronaldos në Manchester United ishte titulli i një ylli yjor, përfshirë Romelu Lukakun, Jadon Sanchon dhe Raphael Varanen, duke shkuar në Angli edhe pse ishte pjesë e klubeve të rëndësishme në pesë ligat kryesore të Evropës. Me këto transferime, Premier League këtë sezon do të jetë shumë më interesante. Sipas ekspertëve financiarë të “Deloitte”, shpenzimet bruto nga klubet e Premier League arritën nivelin e tyre më të ulët që nga viti 2015 në 1.1 miliardë euro, të nxitur nga një rritje e transferimeve falas dhe klubeve të gatshme të marrin tarifa më të ulëta për të hequr një pjesë të barrës nga fatura e tyre e pagave.