Sport

Lamtumira e të mëdhenjve të basketbollit

 

Luis Scola priste të ishte në lojë duke luajtur deri në sirenën e fundit të ndeshjes, sepse kështu bënte gjithmonë. Në vend të kësaj, trajneri e nxori atë në minutën e fundit, duke shkaktuar një ovacion dhe një lamtumirë emocionale për një nga më të mëdhenjtë e lojës së basketbollit.

Kjo nuk ishte lamtumira e vetme të martën, një ditë historike në Lojërat Olimpike, ku u mbyll një epokë e basketbollit për meshkuj. Paraqitja e fundit e Scolas për Argjentinën erdhi disa orë pasi Pau dhe Marc Gasol luajtën së bashku për herë të fundit për Spanjën, duke lënë vrima për të mbushur për përfaqësueset që u bënë kampione me shkëlqimin e tyre.