Sport

Bundesliga po lufton ta përfundojë sezonin pas shpërthimit të virusit

Bundesliga po lufton ta përfundojë sezonin pas shpërthimit të virusit
FOTO: AP
 

Zhvillimi i xhirove të fundit të sezonit aktual të Bundesligës u vu në dyshim të premten, pasi një shpërthim i koronavirusit te Hertha e Berlinit e detyroi klubin kryeqytetas që të futej në karantinë dyjavore. Lidhja Gjermane e Futbollit (DFL) tha se do të shtyjë tri ndeshjet e ardhshme të Herthas, pasi mbrojtësi Marvin Plattenhardt u bë anëtari i katërt i klubit që doli pozitiv brenda një dite, të enjten.

Me gjithë ekipin e detyruar të vetizolohet për dy javë, klubi i kërcënuar nga rënia në një kategori më poshtë duhet të planifikojë tri ndeshjet e ardhshme që ishte parashikuar t‘i luante brenda tetë ditëve. Schalke e kishte planifikuar udhëtimin në Mainz të dielën, një ndeshje në shtëpi kundër Freiburgut të mërkurën e ardhshme dhe vizitën te Schalke më 24 prill. Në fakt, Hertha është ekipi i parë nga Bundesliga që është detyruar të futet në karantinë për dy javë.