Sport

Kroos, mesfushori gjakftohtë që po e mban Realin në gjah për trofe

Kroos, mesfushori gjakftohtë që po e mban Realin në gjah për trofe
Foto: AP
 

Kur Toni Kroos arriti në seancën e parë stërvitore me Real Madridin në vitin 2014, ai shkoi në rrugën e gabuar. Duke dalë në fushë në qendrën stërvitore “Valdebebas”, Kroos pa dy rrathë lojtarësh që godisnin topin. Vrapoi drejt grupit në anën e majtë. Gjermani gjykoi se ai rreth kishte më pak lojtarë. Ishte logjike bazuar në numrin e lojtarëve. Por përgjithësisht rrethi i majtë është për lojtarët spanjollë të klubit, i djathti për të huajt. Askush nuk i kushtoi rëndësi këtij veprimi të Kroosit. Disa mendonin se Kroos po kërkonte të mbronte veten ose ndoshta thjesht nuk ishte në dijeni të kodit. E vërteta ishte që Kroos e dinte kodin, por në atë moment nuk kishte kuptim për të.

Në një klub si Madridi, padyshim më i madhi në botë, ku tifozët janë ndër më kërkuesit dhe vëmendja e presioni mbi lojtarët është më i madhi, Kroos ka vazhduar të shquhet si një figurë e të menduarit të ftohtë dhe të qartë. Vlerësimi në të cilin ai mbahet në “Santiago Bernabeu”, ose së fundmi në “Alfredo di Stefano”, sigurisht nuk ishte automatik.