Sport

Kosova me dy bartëse të para e dy bartës të dytë në Evropianin e Lisbonës

 

Distria Krasniqi e Nora Gjakova do ta nisin si bartëse të para Kampionatin Evropian të xhudos, që prej të premtes deri të dielën mbahet në Lisbonë të Portugalisë. Distria synon titullin në kategorinë deri 48 kilogramë, ndërsa Nora synon titullin e kampiones në kategorinë deri 57 kilogramë.

Dy prej xhudisteve më të mira të vendit garojnë të premten, në ditën e parë të Evropianit për vitin 2021. Distria ka treguar formë të lartë në vitet e fundit dhe synon të bëjë hap tutje në Evropian, pas një medaljeje të argjendtë e një të bronztë. Vjet Distria fitoi të bronztën, por nuk ishte e kënaqur me atë rezultat. Tani synon të artën, ndonëse konkurrenca në kategorinë e saj është shumë e fortë, njëjtë si në kategorinë e Nora Gjakovës.