Sport

Me triumf në Champions, Liverpooli synon ta kompensojë formën e dobët në kampionat

 

Kampioni në fuqi i Anglisë, Liverpooli dha sinjal se ka tejkaluar problemet në Premier League pas kualifikimit në çerekfinale të Ligës së Kampionëve. Kalimin në çerekfinale, Liverpooli e konfirmoi me fitoren 2:0 ndaj Leipzigut, ekip që e mposhti dy herë breda tri javësh në Budapest të Hungarisë. Pas një serie të mjerë prej gjashtë humbjeve në “Anfield Road” që edhe është rekord negativ, futbollistët e trajnerit Juergen Klopp e kanë mirëpritur kthimin në kryeqytetin hungarez për ndeshjen e tyre “në shtëpi” në kuadër të 1/8 së finales. E pikërisht triumfi në Ligën e Kampionëve këtë edicion është tani fokusi i Liverpoolit. Te klubi anglez janë të bindur se vetëm në këtë mënyrë mund ta shpëtojnë sezonin e dobët në Premier League pas lëndimeve të shumta dhe rënies drastike të formës pasi edicionin e shkuar e fituan titullin e kampionit pas një pritjeje prej 30 vjetësh. Me një boshllëk prej shtatë pikësh për të kompensuar ndaj Chelseat të ringjallur që zë vendin e katërt në tabelë pse deficiti prej dhjetë pikësh në vendin e tretë që e mbanë Leicesteri në dhjetë ndeshjet e fundit të këtij sezoni, një kthim në Ligën e Kampionëve përmes katër pozitave të para në kampionat po duket gjithnjë e më e vështirë. Në vend të kësaj, kampionit të Anglisë mund t'i duhet të fitoj trofeun e shtatë të Evropës vetëm për të shmangur mospjesëmarrjen në Champions sezonin e ardhshëm, që do të ishte hera e parë brenda pesë edicioneve.

“Arsyeja e vetme për të luajtur në Ligën e Kampionëve është sepse dëshiron ta fitosh atë”, ka pranuar Klopp. “Unë nuk jam budalla, ne e dimë deri më tani se ky nuk është një sezon që do të duket sikur ne do të fitojmë Ligën e Kampionëve në fund të fundit, por kjo nuk do të thotë që ne nuk duam të shkojmë sa më larg dhe pastaj do të shohim se çfarë është e mundur për ne”.