Sport

Hadërgjonaj për KOHËN: Kosova mund të jetë befasia e grupit

Hadërgjonaj për KOHËN: Kosova mund të jetë befasia e grupit
Foto: AP

Florent Hadërgjonaj, ditë më parë, kompletoi ndeshjen e tij të 23-të në Superligën e Turqisë me fanellën e skuadrës së Kashimpashës. Është një prej lojtarëve të rrallë të “Dardanëve” që po luan rregullisht te klubi turk këtë sezon. Vlerësohet prej më të mirëve te Kashimpasha, ndonëse klubi nuk ka treguar rezultate të mira dhe ndodhet në pjesën e poshtme të tabelës në elitën e futbollit turk. Por, Hadërgjonaj është i lumtur me formën që po kalon te Kashimpasha, pjesë e së cilës është edhe ish-futbollisti i Kosovës, Loret Sadiku.

 

Florent Hadërgjonaj, ditë më parë, kompletoi ndeshjen e tij të 23-të në Superligën e Turqisë me fanellën e skuadrës së Kashimpashës. Është një prej lojtarëve të rrallë të “Dardanëve” që po luan rregullisht te klubi turk këtë sezon. Vlerësohet prej më të mirëve te Kashimpasha, ndonëse klubi nuk ka treguar rezultate të mira dhe ndodhet në pjesën e poshtme të tabelës në elitën e futbollit turk. Por, Hadërgjonaj është i lumtur me formën që po kalon te Kashimpasha, pjesë e së cilës është edhe ish-futbollisti i Kosovës, Loret Sadiku.

Hadërgjonaj thotë se është gati ta japë kontributin e tij edhe te Kosova për ciklin e ri kualifikues për Botërorin “Katari 2022”, që nis pas pak javësh me dy ndeshjet më të vështira të saj, atë kundër Suedisë në Prishtinë më 28 mars dhe më 31 mars në Sevilla kundër gjigantes evropiane, Spanjës. Para këtyre dy ndeshjeve në Prishtinë, “Dardanët” e presin Përfaqësuesen e Lituanisë më 24 mars. Kjo ndeshje do të jetë miqësore. Por, për Hadërgjonajn dhe ekipin kosovar do të jetë shumë e rëndësishme. Do të jetë edhe grumbullimi i parë i Kosovës pas një kohe të gjatë. Ndeshjen e fundit futbollistët kosovarë e luajtën bashkë kundër Moldavisë më 18 nëntor të vitit të kaluar. E fituan me rezultatin 1:0 pas një serie të gjatë pa fitore.