Sport

Broja synon të bëhet legjendë te Chelsea

Broja synon të bëhet legjendë te Chelsea
 

Arnheim, 3 mars – Sulmuesi shqiptar Armando Broja synon që edicionin e ardhshëm të kthehet te Chelsea dhe të luftojë për një vend titullari tek ekipi anglez. Megjithatë, synimet e Brojës janë shumë më të mëdha se kaq. Ai haptazi ka bërë të ditur se dëshiron të shkojë hapave të Didier Drogbas, i cili është legjendë te Chelsea, pasi dëshiron të bëhet njëri prej sulmuesve më të mirë në Evropë. Broja, 19-vjeçar, para fillimit të këtij sezoni është huazuar në Holandë, te skuadra e Vitesses, ku aktualisht po shkëlqen. Ai me fanellën e ekipit nga Eredivisie ka shënuar dhjetë gola dhe ka bërë dy asistime në 23 ndeshje në të gjitha garat. Megjithatë, Broja dëshiron shumë më shumë sesa kaq.

“Kam shënuar nëntë gola, por kurrë nuk jam i kënaqur, pasi synimi im është që numri i golave të jetë shumë më i madh deri në fund të sezonit”, është shprehur Broja, i cili tashmë ka barazuar numrin e golave me Zlatan Ibrahimoviqin, që i pati shënuar në edicionin e tij të parë në kampionatin holandez me fanellën e skuadrës së Ajaxit. “Unë gjithmonë jam motivuar nga Didier Drogba dhe dua të shkoj hapave të tij. Dua të arrij nivelin e Drogbas dhe madje ta tejkaloj. Nuk do të jetë e lehtë, por ky është mentaliteti im”.