Sport

Prishtina në pozitë të mirë për të vazhduar me pjesëmarrje të rregullt evropiane

Prishtina në pozitë të mirë për të vazhduar me pjesëmarrje të rregullt evropiane
Foto: Driton Paqarada/KOHA

Prishtinë, 2 mars – Kanë kaluar tetë vjet prej se klubi i futbollit Prishtina e fitoi për herë të fundit titullin e kampionit të Kosovës. Por Prishtina është skuadra e vetme në Kosovë që është paraqitur çdo vit në gara evropiane, pas pranimit të Federatës së Futbollit të Kosovës në UEFA dhe FIFA.

 

Prishtinë, 2 mars – Kanë kaluar tetë vjet prej se klubi i futbollit Prishtina e fitoi për herë të fundit titullin e kampionit të Kosovës. Por Prishtina është skuadra e vetme në Kosovë që është paraqitur çdo vit në gara evropiane, pas pranimit të Federatës së Futbollit të Kosovës në UEFA dhe FIFA.

Madje skuadra e kaltër është në rrugë të mirë ta sigurojë për herë të pestë rresht pjesëmarrjen në garat evropiane. Këtë vit synim e ka paraqitjen në kualifikimet e Ligës së Kampionëve. Katër herë Prishtina ka marrë pjesë në kualifikimet e Ligës së Evropës. Madje dy herë pjesëmarrjen në gara evropiane e siguroi në “kurriz” të skuadrave të tjera, përkatësisht Besës dhe Feronikelit. Dy herë të tjera doli në Evropë për meritë të saj, duke triumfuar në garën për Kupë të Kosovës.