Sport

Paraqitja e Mbappes i jep shpresa PSG-së për triumf në Champions

 

Kylian Mbappe tashmë ka fituar Kupën e Botës dhe ka shënuar në finale të kësaj gare, por ai ende nuk kishte prodhuar një paraqitje të nivelit të lartë në Ligën e Kampionëve deri të martën mbrëma në “Camp Nou”, kur shpërtheu ndaj Barcelonës së Lionel Messit. Sulmuesi u tregua fatal për Barcelonën në ndeshjen e parë të 1/8 së finales të Championsit. Ai shënoi “hat-trick” në fitoren e thellë të Paris Saint-Germainit, që ishte pa Neymarin, me rezultatin 4:1, që mund të jetë vendimtar për kualifikimin e francezëve në çerekfinale përpara ndeshjes së kthimit që luhet pas tri javëve.

Mbappe, 22-vjeçar, e “terrorizoi” mbrojtësin e krahut të djathtë të Barcelonës, Serginho Destin, gjatë tërë ndeshjes dhe udhëhoqi PSG-në që ishte në disavatazh pas golit të Messit nga penalltia drejt një triumfi të thellë.