Mustafi debuton me humbje të thellë te Schalke

Me humbje të thellë 3:0 ka debutuar mbrojtësi shqiptar, Shkodran Mustafi, te Schalke në Bundesligë.

Skuadra e tij u mposht në shtëpi nga Leipzigu në kuadër të xhiros së 20-të.

Mukiele, Sabitzer dhe Orban shënuan golat për fitoren e Leipzigut.

Mustafi ishte titullar dhe u paraqit për 90 minuta, në ndeshjen e parë që nga transferimi prej Arsenalit.

Leipzigu është i dyti në Gjermani me 41 pikë të tubuara, shtatë më pak se lideri Bayern. Schalke renditet e fundit me vetëm tetë pikë pas 20 ndeshjesh.

Befasohet Dortmundi

Borussia Dortmund është befasuar nga skuadra e Freiburgut në kuadër të xhiros së 20-të të Bundesligës duke u mposhtur të shtunën 2:1.

Pjesa e parë nuk pati gola, përkundër rasteve që kishin të dyja ekipet.

Me të filluar pjesa e dytë vendasit kaluan në epërsi prej 1:0, me një gol të bukur të shënuar nga Jeong Woo në minutën e 49-të.

Vetëm tre minuta më vonë ishin sërish nikoqirët që shënuan me Schmid, që realizoi një gol të bukur për 2:0.

Pas dy golave të pësuar Dortmundi, rriti presionin para portës kundërshtare. 16-vjeçari Youssoufa Moukoko në minutën e 76-të ngushtoi epërsinë në 2:1.

Deri në fund verdhezinjtë tentuan të barazonin rezultatin por pa sukses.