Sport

Danimarka mposht dhe eliminon Kroacinë, “merr” Katarin në çerekfinale të Botërorit

Danimarka mposht dhe eliminon Kroacinë, “merr” Katarin në çerekfinale të Botërorit
 

Kampionia aktuale e botës, Danimarka, kishte siguruar më herët kalimin në çerekfinale të Botërorit të hendbollit që po mbahet në Egjipt. Por kjo nuk pengoj danezët që të shënojnë fitore bindëse ndaj Kroacisë, në ndeshjen e fundit të Grupit II të raundit kryesor. Rezultati i ndeshjes së luajtur të hënën mbrëma ishte 38:26 në të mirë të Danimarkës.

Danimarka ka fituar grupin me 10 pikë, ndërsa Kroacia me humbje është eliminuar. Kroacisë i është dashur fitorja për të avancuar në çerekfinale. Në pjesën e parë kroatët u mbajtën mirë, duke humbur me rezultat 17:15. Por në pjesën e dytë danezët ishin të pandalshëm dhe arritën te fitorja bindëse.