Sport

Superliga mbushet me basketbolliste të huaja, premtohet garë interesante për titull

Basketbollistet amerikane Andraque Quinnie e Allison Johnson do ta ndihmojnë skuadrën e Trepçës në stinorin pranveror të Superligës së Kosovës, që nis vikendin e ardhshëm. KBF Trepça e ka shfrytëzuar afatin kalimtar të dimrit për të regjistruar amerikanet. Në fakt është hera e parë që lojtare amerikane do të jenë pjesë e ekipit nga Mitrovica.

 

Basketbollistet amerikane Andraque Quinnie e Allison Johnson do ta ndihmojnë skuadrën e Trepçës në stinorin pranveror të Superligës së Kosovës, që nis vikendin e ardhshëm. KBF Trepça e ka shfrytëzuar afatin kalimtar të dimrit për të regjistruar amerikanet. Në fakt është hera e parë që lojtare amerikane do të jenë pjesë e ekipit nga Mitrovica.

Dyshja Quinnie-Johnson pritet të jetë e rëndësishme për Trepçën, e cila pjesën vjeshtore e ka mbyllur në pozitën e parafundit me 14 pikë, sa i ka edhe Kastrioti që është i fundit. Në dhjetë ndeshje të luajtura, Trepça ka regjistruar vetëm një fitore karshi nëntë humbjeve dhe trajneri Kemajl Muja beson se angazhimi i amerikaneve do të jetë i frytshëm duke sjellë rezultate pozitive. Në të vërtetë edhe synimet e skuadrës mitrovicase janë rritur dukshëm. Te Trepça tashmë ia kanë vënë syrin pozitës së katërt që i siguron pjesëmarrjen në plejof dhe pastaj nëse jepet mundësia, do ta kërkojnë edhe titullin e kampionit.