Sport

Xhemaili është kthyer te Zuerichu për trofeun e dhjetë në karrierë

 

Një kuti e vjetër me autografe në dyqanin zyrtar të Zuerichut ka një fotografi të Blerim Xhemailit. Aty shihet fytyra rinore e Xhemailit para se të largohej nga skuadra zvicerane drejt Anglisë për ta ndjekur ëndrrën si futbollist i ri.

Pas 13 vjetësh, Xhemaili është kthyer te Zuerichu dhe tani ka mjekër dhe flokë pak të thinjura. Gati ka mbushur 34 vjet, por synimet me klubin e qytetit të Zuerichut i ka të mëdha. Pas nëntë klubeve të ndryshme, ku bëri karrierë pas largimit nga Zuerichu, Xhemaili dëshiron t’u kthehet sukseseve aty ku i la si kapiten i ekipit. Kthimi i Xhemailit ua kujton tifozëve të Zuerichut kur bënin tifo për ekipin më të mirë në Zvicër. Në vitin 2005, ai fitoi Kupën, kurse në vitet 2006 dhe 2007, titullin e kampionit të Zvicrës. Ishte lider i Zuerichut, në krah barte shiritin e kapitenit.