Sport

Lavdia e Maradonës me Argjentinën e Napolin, si dhe beteja e tij me varësinë nga droga

Lavdia e Maradonës me Argjentinën e Napolin, si dhe beteja e tij me varësinë nga droga

Me përjashtim të Muhammed Ali, nuk ka sportist që ka qenë më i përfolur për jetën dhe karrierën e tij sesa Diego Maradona, i cili festoi 60-vjetorin e lindjes të premten. Nga lagjet e varfra të Buenos Airesit, El Diego është bërë një nga fytyrat më të njohura në planet, duke rivalizuar brazilianin Pele dhe Lionel Messin si futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave, dhe sigurisht më karizmatiku.

Ai ka qenë i adhuruar dhe i urryer, ka jetuar si në varfëri ashtu edhe në pasuri, dhe ka përjetuar gjëra të shumta; nga fitimi i Kupës së Botës me “një dorë” e deri te beteja gjatë gjithë jetës kundër varësisë nga droga. Të gjithë e njohin Diego Armando Maradonan, transmeton KOHA shkrimin e Daily Mail.